Něco hezkého.. No 13


Claude Weisbuch, ilustrátor, který dokázal rozehrát papír. 


19/05/16

Theatre in Reservoir - Krok druhý

V mém posledním příspěvku o škole jsem vám představila místo návrhu našeho projektu z druhého ročníku - divadlo ve vodní nádrži na náměstí uprostřed Londýna, pamatujete? Tak teď bych vám ráda ukázala, co z takového zadání vzniklo. Vezmu to rychle stručně a hlavně obrázkově. (Note: Zálohujte zálohujte zálohujte. Vážně. Ale taky pak nebuďte tak blbí jako já a nevymažte si ty soubory z počítače s tím, že tam zabírají místo a na externím disku jsou přece v bezpečí, protože o ten disk taky můžete přijít, že jo. Tak taky proto dneska ta stručnost).

Hlavní myšlenkou mé idey bylo divadlo s hledištěm postaveným z lešení, ovšem ve tvaru tradičních divadelních auditorií. Proč neudělat hlediště v nějakém jiném, originálním tvaru, když mi to to lešení umožňuje? Protože: vodní nádrž rozhodně nebyla postavena za účelem hostování divadla a stejně tak lešení není zrovna to, co se vám vybaví jako první při představě divadelního hlediště. Zachování tradičního tvaru hlediště za použití lešení má tedy reflektovat onen kontrast mezi vložením něčeho tak tradičního, jako je divadlo, do prostoru tak neobvyklého.

K tomu doplňující vedlejší myšlenka byla udělat hlavní vstup skrz jeviště. Vejdete na úrovni nejvyššího "patra" lešení po plošině visící nad jevištěm. Takže vstoupíte a ocitnete se "v záři reflektorů". Nejdřív jste ta hvězda, až pak se z vás stane divák.

Tak třeba toto mám na mysli, když mluvím o konceptu návrhů (pokud s vámi o tom někdy mluvím). Kromě hlavního sálu se v divadle nachází dílna, kterou od jeviště dělí obří dveře tak, aby se pojízdné kulisy v ní vyrobené daly jednoduše dostrkat přímo na pódium a kolem jejíhož okna v horní části prochází návštěvníci při vstupu, aby se mohli trošku pokochat pohledem. Dále tam je ještě jedno menší pódium s hledištěm, kavárna a ubytování pro dvanáct kulisářských učňů. Ne všechny části musely být navržené zcela do detailů.


Tak konec povídání, teď obrázky!


Koláže z modelu první verze návrhu, snažící se ukázat,
o co mi to vlastně jde uvnitř


První verze návrhu (vytištěný půdorys nádrže, přes to
skica, celé naskenované a nějaký ten photoshop pro krásu)


A pracovní model k tomu


Pracovní model druhé verze návrhu


Modýlky zkoumající možnosti lešení,
ft. špejle a žvejkačka (taková ta z papírnictví)


Podélný řez finálního návrhu


Příčný řez finálního návrhu

19/05/2016

Theatre in Reservoir - Krok první

To byl hlavní projekt druhého semestru druhého ročníku. Říkáte si, co je sakra reservoir? Já si to nejprve taky říkala. Je to vodní nádrž. Ale v našem případě se jednalo o takovou městskou vodní nádrž. Čtvercové náměstí Claremont Square, lemované řadami domů, po jedné straně hlavní silnicí a uprostřed takový kopeček, násyp, zarostlý trávou. Oplocený. A uvnitř toho tajemství. Nádrž!


Claremont Square

Ta původní byla postavena v 18. století. Epidemie cholery o sto let později však zapříčinila vznik Metropolis Water Actu, který nařizoval vodě, aby byla filtrovaná, a nádržím, aby byly zakryté, což tato právě nebyla. Proto byla zbouraná a nahrazená cihlovou konstrukcí. Síť obloukových stěn dělících pětapadesáti hektarový prostor na dvanáct oddílů podpírá klenbovitý strop. Struktura osm metrů hluboká, schopná pojmout vodu do výšky šest a půl metrů, celková kapacita 16 miliónů litrů. Cesta dovnitř vede skrz stropní otvor a železné schodiště, přístup je ale nyní uzavřen.

Uvnitř nádrže

No a právě zde se odehrával náš projekt. Jednalo se o návrh divadla, které bude obsahovat: hlavní sál, menší sál, dílnu pro výrobu kulis a zázemí a ubytování pro dvanáct učňů, kteří právě v té dílně budou pracovat. To by se mělo nacházet v prostorách té nádrže s tím, že lze některé části oné cihlové struktury vybourat, ale zároveň je žádoucí to do návrhu nějakým způsobem zakomponovat. V rámci urychlení práce jsme si rozdělili některé úkoly typu vypracovat technické výkresy nádrže, apod., na tři spolužačky a mě připadlo vytvořit model.

Přestavba r. 1855

Použité materiály: dřevo, MDF = medium density fibreboards (= středně zhuštěná dřevovláknitá deska, jak tvrdí wikipedie, já se omlouvám, ale já občas v těchhle překladech prostě plavu), sádra, plexisklo a kartón. Použité nástroje: laserový řezák, ruční řezák. Podkladová deska je rozdělena do čtyř částí, aby se model dal rozkládat, příp. jednotlivé složky vyndat, potřebuje-li v tom student nafotit model svého vlastního návrhu.



Model, vzniklý ve spolupráci s dalšími třemi studentkami

A vůbec nejlepší na tom všem? Natáčela se tu scéna z Harryho Pottera!! Fénixův řád, Number 12 Grimmalud Place.




15/05/16