Něco hezkého.. No 12

Tohle mě naprosto uchvátilo. Prezentace Moncler na New York Fashion Week 2014. Děvět zpěváků - umělecká instalace. Pohyb pomocí hydraulických platform. Zbytek sboru levituje v boxech. Vizuální zpříznění. Winter symphony. Nádhera!


13/11/2014

New River a pár cool nápadů

Zase o škole. Zase vlastně o něčem jiném, k čemu mě ve škole dovedli. A troška z Londýna. Abych zachovala aspoň jakousi iluzorní konzistenci popisu studia, lehce vám nastíním projekt prvního semestru druhého ročníku. Začalo to s New River. Říčka vedoucí z vesničky Armwell severně od Londýna do Islingtonských vodních nádrží téměř v centru města. První umělé vodní koryto vybudované v roce 1613 za účelem zásobování pitnou vodou. Velká sláva v té době. Ovšem dneska už zapomenutá, nenápadně se vlnící mezi domy, popod silnice, parkem, někde přístupná k procházkám, jinde nekompromisně oplocená či schovaná pod zem.

Cílem bylo po důkladném zkoumání historie i současnosti zanalyzovat situaci v daném úseku a přijít s nápady, jak říčce vrátit něco ze zašlé slávy a opět ji učinit místem důležitým v životě okolních obyvatel. Takový urbanismus trošku. Malinko. Ve smyslu řešení veřejných prostorů a snahy obohatit život jejich uživatelů. Což mě moc bavilo. 




Úsek přiřazený mé trojici: The Ladder, residenční část s klasickými anglickými řadovými domky, na mapě připomínající tvar žebříku, ve skutečnosti zlehka připomínající San Francisco z fotografií či filmů (naživo jsem neměla tu čest). Finsbury park, dokonce tam probíhal New River jednodenní festival, dost plno lidí, dětí, jídla a informací, jinak tam ještě mají out doorovou posilovnu nebo prostor, kde pěstují ovoce a zeleninu. 

Část s luxusními domy ve výškových budovách a početnou židovskou ultra-ortodoxní komunitou. Dvě velké vodní nádrže. Water pumping station, jejíž přítomnost by ale v té době mohla pohoršovat místní obyvatele, proto má design skotského hradu, kde je dneska lezecké centrum. Clissold park. Aby se naše mysl správně naladila, dostali jsme různé reference a některé z těch projektů mě dost zaujaly, tak by vás mohly třeba taky. 


http://createlondon.org/event/a-feast-of-conversation/ A Feast of Conversation (Svátek konverzace), akce o tom, že přijdete, sednete si ke stolečku, dostanete menu témat ke konverzaci a tím se inspirujete při rozhovoru s cizincem, který sedí naproti vám.

http://vimeo.com/49182932 Folk In a Box (Člověk v krabici), performační kabinka, jeden muzikant, jedna píseň, jeden divák, v naprosté tmě, ale na konci představení přece jen rozeznáte obrysy umělce. Bylo to i v Benátkách na Biennale a plulo to na lodi.

http://www.dezeen.com/2008/07/18/southwark-lido-by-exyzt-and-sara-muzio/ The Southwark Lido, tzv. pop-up prostor, během londýnského architektonického festivalu, skýtající možnost jít do sauny, osvěžit se v bazénku, zabavit děti v brouzdališti, sedět a opalovat se či se najíst v restauraci.

http://www.studioweave.com/projects/detail/longest-bench/ The Longest Bench (Nejdelší lavička), lavička pro 300 lidí táhnoucí se podél promenády na pláži v anglickém Littlehamptonu, přispějete-li, vyryjou vám na ni vaše jméno nebo zprávu.

13/11/2014

Jak to vlastně vypadá uvnitř mraveniště?


Víte to? Vsadím se, že většina z vás (těch asi tří lidí, co čtou můj blog) ne. Je to fascinující! A je to vlastně typ stavební technologie, proto taky sme se k tomu ve škole dostali. Jeden z našich dvou vedlejších předmětů, Cultural Context, je totiž ve druhém ročníku pojat lehce intelektuálně. Na architekturu se náhle pohlíží z jiného úhlu, více filozofického, který se zabývá jakousi podstatou a smyslem věci.

Nicméně, spojujícím prvkem první série přednášek byly stavební technologie, mj. ty užívané v přírodě. Skutečný vzhled podzemního mravenčího obydlí nám byl ukázán jako podnět k zamyšlení - jak může vzniknout tak hrozně propracovaná a komplexní struktura, když do procesu není zapojeno lidské myšlení, které jsme si zvykli vnímat jakožto nenahraditelnou součást vzniku jakékoli komplikovanější konstrukce? Jinými slovy, kde se to v těch mravencích bere, že spolu stovky a tisíce z nich “spolupracují” a vytvoří cosi takového?

Podívejte se na to - vědecký tým odhaluje na jednom opuštěném mraveništi, jak vlastně vypadá uvnitř. Jak na to šli? Nalili do děr cement. Přesněji řečeno deset tun cementu, který nechali ztvrdnout. Následně začaly pomalu kopat a odkrývat odlitek “stavby”, která je osm metrů hluboká a zabrala padesát metrů čtvereřních prostoru. Je to naprosto dechberoucí!


04/09/2014

London Underground



1862: Inspekce první linky metra, která se otevřela veřejnosti půl roku poté


Londýnské metro je totiž velmi pozoruhodný organismus. Někdy jej milujete, jindy nenávidíte, ale hlavně jste na něm v podstatě závislí a za mnohé mu vděčíte. Jaké je?

Zastrašující. Se svojí hustou sítí linek budí dojem, že se v životě nezorientujete. Ale už na druhý pohled vám dost věcí dojde, pochopíte všechna ta značení a zjistíte, že vyznat se v tom není zas taková mise. Drobná rada - pokud se u toho hloubání nad mapou před cedulí s názvy stanic uhnete z prostředku průchodu na stranu, davy uspěchaných Londýňanů to velmi ocení!

Přívětivé. Všude jsou pracovníci metra připraveni pomoct. U turniketů v případě, že máte problém s lístkem, u mašin na lístky, aby poradili, který si koupit, na nástupištích v případě, že nevíte, kudy kam a jak se tam dostat, nebo jestli ještě stíháte poslední metro. Prostě všude stojí, všechno ví, jsou moc milí a minimálně jeden má na hlavě obřího oranžového pankáče.

Starostlivé. Pořád vám všechno hlásí, aby ste věděli. “Mind the gap between the train and the platform” samozřejmě, ale taky celou řadu dalších informací - co bude příští stanice, že už se blíží příští stanice, na co všechno zde přestoupíte, ke kterým památkám zde vystoupíte, kam až ten vlak jede, že se nemáte prát s dveřma, že za dvě stanice se poslední dveře zadního vagónu neotevřou, že příští stanici se poslední dveře zadního vagónu neotevřou, že teď se poslední dveře zadního vagónu neotevřou, atp. V případě mimořádné události jako stání na místě delší jak minutu pak nastupuje samotný řidič oznamující, že stojíme na červené a měli bychom se za chvilku pohnout, že už se chystáme rozjet a že už tedy jedeme. 

Ještě víc starostlivé. Když bylo loni finále ligy mistrů mezi německým a německým klubem, na hlavních přestupních stanicích se objevily cedule s německými instrukcemi, jak se na stadion dostat, a hlásalo se také v němčině. Anebo když jsem jednou nezaregistrovala, že vlak, kde sedím u zadních dveří, nepojede kvůli jejich poruše, upozornil mě na to pracovník metra na peróně zaťukáním na okénko, posunkem mi vysvětlil, že musím použít dveře víc vepředu a hned tam přispěchal, aby mi mohl říct “mind the gap” a vysvětlit, jak jinak mám jet a to vše dřív, než jsem na něj vůbec stihla vrhnout zmatený pohled.



1875

Přecitlivělé. Hlavně na počasí. Stačí říct sníh a už se leká. Stačí půl centimetru sněhu a už kolabuje. A všude objeví nápisy o tom, jak kvůli “severe” podmínkám si mají lidi dávat hrozný pozor, aby neuklouzli a nezabili se. Naopak, když svítí slunce víc dnů v kuse, tak metro sice nekolabuje, ale zase se strachuje o cestující a úpěnlivě hlásí, že si mají sebou nosit dostatek vody a v případě nevolnosti okamžitě vyhledat pomoc.

Někdy přespříliš intimní. Výraz dopravní špička v Londýně totiž dostává úplně novou dimenzi významu. Nejde o to, že si nesednete, vy jste rádi, že si máte kam stoupnout. Nechat si ujet několik vlaků, protože do nich prostě není šance nastoupit, je na některých linkách docela běžné. V kritických hodinách je doba čekání na metro nepřímo úměrná vaší ochotě prát se s lidmi, odměnou pak budiž nevyhnutelné intimčo s jedním či více cizinci.

Nevyzpytatelné. Člověk by neřekl, jakou dokáže problém se semaforem nadělat paseku. Jeden takový signal failure třeba kdesi v daleké zóně čtyři má v moci ochromit několik tras v centru města, máte-li dostatečnou smůlu. To se totiž jedno metro zdrží, následkem čehož se jich zasekne hromada dalších a už i nemalé zpoždění způsobí, že se některá nástupiště přelidní takovým způsobem, že je vám hned jasné, že musíte jet jinak. A to vůbec nemluvím o tom, když drtivá většina zaměstnanců metra stávkovala, takže asi dva dny byl extrémně omezený provoz. To bylo z Londýna úplně jiné město.


22/08/2014