Víte to? Vsadím se, že většina z vás (těch asi tří lidí, co čtou můj blog) ne. Je to fascinující! A je to vlastně typ stavební technologie, proto taky sme se k tomu ve škole dostali. Jeden z našich dvou vedlejších předmětů, Cultural Context, je totiž ve druhém ročníku pojat lehce intelektuálně. Na architekturu se náhle pohlíží z jiného úhlu, více filozofického, který se zabývá jakousi podstatou a smyslem věci.
Nicméně, spojujícím prvkem první série přednášek byly stavební technologie, mj. ty užívané v přírodě. Skutečný vzhled podzemního mravenčího obydlí nám byl ukázán jako podnět k zamyšlení - jak může vzniknout tak hrozně propracovaná a komplexní struktura, když do procesu není zapojeno lidské myšlení, které jsme si zvykli vnímat jakožto nenahraditelnou součást vzniku jakékoli komplikovanější konstrukce? Jinými slovy, kde se to v těch mravencích bere, že spolu stovky a tisíce z nich “spolupracují” a vytvoří cosi takového?
Podívejte se na to - vědecký tým odhaluje na jednom opuštěném mraveništi, jak vlastně vypadá uvnitř. Jak na to šli? Nalili do děr cement. Přesněji řečeno deset tun cementu, který nechali ztvrdnout. Následně začaly pomalu kopat a odkrývat odlitek “stavby”, která je osm metrů hluboká a zabrala padesát metrů čtvereřních prostoru. Je to naprosto dechberoucí!
04/09/2014
Žádné komentáře:
Okomentovat