Maker in Residence - krok pátý

Poslední krok je designový proces a jeho finále. Již jsem popsala, jak vzniká první pokus návrhu. No a ten se pak vyvíjí dál. Zkoumá se, co nefunguje, co nesedí, co vypadá divně, kde je málo místa, kde zas zbytečně moc a tak dále, také s pomocí malých modelů, na kterých je to vidět lépe, a tak vznikají další a další verze. V portfoliu jsme museli odprezentovat minimálně dvě, způsobem, aby byl znatelný vývoj jakési hlavní myšlenky našeho konceptu. Ve skutečnosti jich ale většinou bylo mnohem víc, včetně různých polovičatých pokusů a slepých uliček, u každého třeba jiné množství, než se dopracuje k něčemu, s čím je konečně plně spokojený. Svoje první návrhy jsem vám už ukázala, tudíž vám teď můžu předvést svůj poslední. Nemyslete si, nemám pocit, že je to to nejskvostnější dílo, rozhodně byly lepší a i já bych to zvládla lépe. Na druhou stranu v prvním ročníku se člověk učí a za daných okolností a dané situace jsem s ním docela spokojená, hlavně díky tomu, že se mi po hodinách práce podařilo dostat znázornění plánů do finální podoby, ve které se mi i líbí. 




Možná se ptáte, jak se taková věc dá hodnotit. No ve skutečnosti je na tom celém poměrně dost věcí, které se dají posoudit objektivně. Samozřejmě asi ne úplně stoprocentně, ale dost na to, aby to nebylo jenom o osobním vkusu konkrétního profesora. Jsou to věci jako: jestli jste správně postupovali; jestli jste se při tvorbě designu drželi všech těch zmíněných rad a „návodů“; jestli to je opravdu opodstatněný návrh a ne jen stavba čistě náhodně navržená takhle, protože to se vám prostě líbí; jestli by to dobře sloužilo svému účelu; jestli nemáte moc tlusté/tenké stěny; jestli jste nezapomněli na věci jako hlavní vchod, toalety, dveře, schodiště a jestli to schodiště odpovídá směrnicím; jestli někde nemáte chybu typu nepoužitelně úzkého průchodu, nebezpečného prostoru; aj.

Další věcí je pak prezentace projektu. Stěžejní v celém hodnocení jsou závěrečné technické výkresy finálního návrhu (plány, nárysy, to, co ukazuji výše). Existují jistá pravidla, jak a co v plánech znázorňuje. Například jak se kreslí okna, dveře, schody, aby bylo jasné, odkud kam vedou. Musí být aspoň naznačen okolní kontext budovy. Velmi dobré je přikreslit lidi kvůli lepší představě. Důležité je dát si pozor na měřítko, aby někde nebyla chyba. Díky tomu všemu jde zhodnotit, jestli je to kresba udělaná „správně“. A nadto se pak hodnotí i celková prezentace projektu z hlediska vizuálního i hlediska pochopení. A aby to bylo ještě jistější, poté, co portfolio oznámkují naši profesoři, pošle se ještě k externím hodnotitelům, kteří se školou nemají vůbec nic společného a kteří potvrdí či změní konečnou známku.

22/07/2013


Žádné komentáře:

Okomentovat