A na konci roku show!

To je tak v módě v Anglii, že každá architektonická fakulta na konci roku pořádá velkou výstavu studentských prací. Při čemž jsem si zahanbeně uvědomila, že netuším, jak je to v módě jinde na světě a u nás, takže možná se to děje všude. Jak to ale funguje v té Anglii?

Jedná se o výstavu všech architektonických oborů na fakultě, v našem případě tedy i interiérová architektura a cosi, co se doslova přeloží jako architektonická technologie. Každý ateliér dostane svůj koutek a je naprosto v jeho vlastní režii, co s tím provede. Výstava se koná v druhé polovině června, tedy po veškerém odevzdání, a je jenom na každém studentovi, jestli se chce dobrovolně podílet na její přípravě. Nic není povinné. Ale hodně vám to dá a samozřejmě tutoři to rádi vidí.


University of Westminster

Výstavní prostory jsou přímo v ateliérech a jsou úplně prázdné. Takže i ty skupiny, které to pojaly poměrně jednoduše a v zásadě jen hezky naaranžovaly svoje práce, si musely vyrobit to, čím práce pověsit na zeď, a poličky či panely, na které vystavit modely. Zároveň co jsem viděla, tak snad úplně každý maloval, protože budova to již není nejnovější a čerstvě namalovaná bílá zeď prostě vypadá lépe než vybledlá bílá zeď.

Zrovna tutor naší skupiny to pojal velmi akčně. Přišel s tím, že by rád něco zajímavějšího, než jen jednoduše vystavené práce. Na první informační schůzce, kam jsem nemohla, prý tedy strávili asi dvě hodiny přemýšlením a skládáním nápadů, co by se dalo vytvořit. Vznikl velmi ambiciózní plán instalace skládající se z několika částí tak, aby v tom byly obsaženy všechny projekty letošního roku. Věcmi nutnými vyrobit byly: obří ruka robota, šipky (jako pro tu hru, ale vypadaly trochu jinak), terč, kovová poličková konstrukce, dřevěný rám na malé modely, série jednoduchých malých světel, dřevěné krabice, aby vyplnily několik děr v improvizované stěně, či velké dřevěné desky, aby obložily ty krabice, jakožto prostor pro postavení modelů a pověšení výkresů.


University College London

Celá příprava byla velmi napínavá. Původní plán použití rámu z kola na onen terč nevyšel vinnou špatného úvodního měření. Terč nakonec z naprosto nepochopitelných důvodů zářil dvěma barvami místo jedné. Celý závěsný systém bylo nutno pozměnit, když se zjistilo, že do těch zdí se nedá navrtat dost hluboká díra, ani kdybyste se postavili na hlavu. Bylo nutno se spokojit s menším počtem polic, když asi dvě omylem rozbil sousední ateliér. Dřevěné obklady na improvizované zdi horko těžko začaly držet až po asi miliontém pokusu upevnění a výkresy na ně se pak v rámci časového presu prostě přilepily žvýkačkou (to je taková pomůcka z papírnictví, která opravdu vypadá jako a jmenuje se žvýkačka, dá se různé trhat a drží). Od některých věcí se nakonec upustilo úplně. Jednoho dne jsme na večeři vyslali někoho pro pizzy a odcházeli o půlnoci. Dalšího dne jsme měli zase hody z McDonaldu a my tři stateční studenti a tutor pracovali neúnavně celou noc až do dalšího odpoledne. Ale ve chvíli, kdy nemáte ten stres, co máte, když jde o školu a prospěch, tak jedna probděná noc ani nevadí. A takový ten stav stejného lehkého šílenství, kdy se nezastavitelně smějete úplným hloupostem, je docela vtipný. Navíc mám pocit, že za několik dnů intenzivní práce jsem se naučila neuvěřitelné množství věcí co se teoretických a praktických manuálních zručností týče. A byla to zábava! Večer otevření je pak velká událost, velmi plná lidí a i starosta Londýna přišel! Na to opravdu si výstavu prohlídnout je mnohem lepší kterýkoli jiný den, ten úvodní večer je spíše společenská událost a dobrá příležitost chodit kolem, potkávat lidi a hezky si popovídat.


Architectural Association

Pak je taky velmi zajímavé jít obhlídnout konkurenci. Viděla jsem University of Arts. Traduje se, že tam chodí velmi velmi umělečtí lidi, takový, jak to poznáte na první pohled. Architektonická část byla překvapivě malá, ale bylo tam hodně dalších věcí kolem designu a grafiky, některé hrozně podivné, některé super. Pak jsem viděla jsem Architectural Association, což je velmi nóbl prestižní soukromá škola (takže ještě dražší než jiné, státní), která má pověst ujetých crazy umělců a na některých exemplářích člověk chápal proč. A nakonec jsem viděla University College of London. To je obecně jedna z nejlepších škol v Anglii a Evropě a u jejich architektury tomu není jinak. Ta díla byla na jiné úrovni než všechny ostatní dohromady. Slyšela jsem zvěsti o čtvrtmiliónové částce (v librách) utracené na přípravu výstavy. No ať je to jakkoli, byla to naprosto strhující a úžasná podívaná!

Kdyby vás to zajímalo, foto zde: http://norab.rajce.idnes.cz/

30/07/2013

Žádné komentáře:

Okomentovat