A jak to pokračuje


Druhý den ve škole vypadal asi takhle: nuda, nuda, čekání, nuda, ještě delší čekání, hrozná zima, další čekání, nuda. Na začátku dne totiž probíhal enrolement, neboli zápis, kdy si člověk vystál frontu a pak předložil svůj pas a všechny svoje kvalifikace a byl zapsán. Dostal papír, se kterým přešel do finančního centra a tam ukázal potvrzení o půjčce na školný. A pak už jen do další místnosti, labyrintem chodbiček mezi těma zátarasama, za kterýma se pořád staví, kde mě hned vyfotili a vystavili mi student ID. Jsem oficiálně student! S hloupou fotkou, kterou budu mít další tři roky, ale who cares. No jenže pak byl další bod programu až za dvě hodiny. (Druhá možnost byla přijít trochu později, vystát si mnohem delší frontu na začátku a pak mít kratší čas mezi zápisem a dalším bodem.) Sice jsem potřebovala vyřídit potvrzení o nastoupení na školu, což znamenalo zajít do správné kanceláře a vyplnit papír, na základě kterého mi asi do sedmi dnů přijde to potvrzení, které je nutné třeba k otevření studentského účtu v bance, apod., nicméně celá tahle procedura dvě hodiny fakt nezabrala. Navíc tím, jak je celé přízemí ve stavbě, není si kde sednout, kromě asi jedné lavičky, takže člověku nezbylo než zevlovat na schodech před vchodem, kde byla ale hrozná zima.

Zima byla i v tzv. Hogg lecture theatre, velké aule, kde se konalo oficiální přivítání a představení studentské unie. Přivítal nás děkan architektury (celá University of Westminster se skládá z několika částí, z nichž jedna je Barlett school of Architecture and the Built Environment, sídlící v jednom z pěti campusů – Marylebone – společně s Business school, a právě její děkan nás přivítal). Moc milý pán i řeč, v zásadě zase o tom, jak univerzitu tvoří hlavně studenti a jejich aktivita. Pak se nám představila část studentské unie. Je to tak, že v jejím čele je studenty zvolený prezident, což je děsně vtipný člověk. Pak má každý z těch campusů zvoleného viceprezidenta. Pak jsou tam další členové unie, kteří mají na starosti různé konkrétní záležitosti. V rámci této unie se dělají školní média – noviny, rozhlas a televize, sporty – všechny možné druhy, oficiální repezentativní týmy univerzity se jmenují Dragons, kluby – tzv. societies, podle zemí, jako třeba Czech and Slovak students society, podle předmětů, architecture society, nebo jiné typu creative writing society, Amnesty International society, apod. a různé jiné události.

Po tomhle následovala další hodina a půl volna, která se ale aspoň dala zabít tím, že šel člověk na oběd. Šla jsem se skupinkou pěti Italů. Už pět Italů v jedné třídě mi přišlo překvapivě hodně, ale zřejmě jich v Londýně obecně studuje dost. Pak u nás máme pět Poláků a tři Rumuny, což mě taky docela překvapilo. Žádný Čech nebo Slovák so far, ale včera jsem se doslechla, že prý tam je jedna Slovenka, tak uvidíme. Po obědě byla poslední přednáška o tom, jak fungují osobní tutoři. V rámci těch čtyř skupin, do kterých jsme rozdělení na práce ve studiu, má každá skupina svého tutora, což je vedoucí profesor, ale zároveň to je osobní tutor každého z té skupiny, za kterým člověk chodí, když potřebuje vyřešit něco ohledně školy typu že nestíhá, nebo něco nezvládá, apod., ale třeba i když má nějaký úplně jiný, osobní problém, který teda ten tutor neřeší sám, ale spojí vás s councelling teamem, kde jsou na to lidi. Byli jsme ujištěni, že hodně studentů tohle občas využije, že je normální mít občas problém, ale že se to všechno dá zvládnout. Upřímně v těch prvních dvou dnech konečně první slova, která mě úplně nevyděsila, ale naopak mi zažehla jiskřičku naděje, že se to dá zvládnout.

Ve středu jsme měli něco, co bylo původně představeno jako treasure hunt followed by beer and chips. Vyklubala se z toho procházka. Nejdřív jsme se nějak rozdělili do pěti skupin, každé se ujal jeden učitel a vyrazili jsme do City of London, což je finanční čtvrt, plná moderních, obřích a známých budov. Je to geniální část Londýna a něco víc o ní určitě ještě napíšu, protože to stojí za to. I procházet to s učitelem architektury stojí za to! Člověk se dozví hromadu zajímavých informací. Třeba že o víkendu se pořádá tzv. open house, což je akce, v rámci které je neuvěřitelná spousta různých londýnských budov otevřená pro veřejnost, takže si je můžete prohlídnout zevnitř, někdy sami, někdy s průvodcem, včetně těch slavných v City, všechno zdarma.

Po tomhle a po nesmírně vytoužené pauze na oběd následovalo tzv. beer and chips. Chips tady v Anglii jsou hranolky, ovšem prý ta profesorka, co to má na starosti a co to psala, pochází z Kanady, a proto tenhle pojem nesprávně použila, když myslela normální chipsy. Ale hlavní bylo, že jsme konečně zjistili složení těch skupin. Jsem skupina D, což znamená studio work v úterý a v pátek. Od deseti, oficiálně je to prý do čtyř, ale náš tutor říkal, že se máme připravit na to být tam klidně i celý den, podle druhu práce. Vždycky v pátek s ním bude ještě jeden tutor, takový vedlejší. A je to zrovna ten nejvíc cool učitel! Tuším je i šéfem nějakého toho oddělení, protože to on nás uvítal a všechno nám představil ten první den a i web něco takového říká. Hrozně těžko se popisuje, ale mám pocit, že hlavně moje Británií posedlé přítelkyně by nad ním jásaly, protože on je jakýmsi způsobem esencí všeho dobrého britského. Ale oni i ti profesoři, stejně jako ti studenti, vypadají všichni hrozně zajímavě a sympaticky, to si holt nepomůžete :).

21/09/2012

Žádné komentáře:

Okomentovat