Jak to všechno začalo


Už během prázdnin posílala univerzita studentům architektury email s přivítáním, seznamem doporučené četby a výstav a přesným plánem prvního týdne, tzv. orientation week, podle kterého jsme dneska před půl jedenáctou vystoupili na stanici metra Baker street a zamířili do školy. Hned u vchodu stála banda starších studentů s tričkama s nápisem FANS – friends of arriving new students, kteří nás navigovali do správné místnosti. V tomhle Marylebone campusu je totiž kromě architektury ještě business school (jinak má University of Westminster další čtyři campusy, nejsou daleko od sebe).

Sešli jsme se tedy v jedné místnosti, studenti oboru architektura i oboru interiérová architektura, a společně vyslechli přivítání, uklidňující slova o tom, že je normální, že se na začátku zdá všechno chaotické, a naprosto odstrašující slova o tom, jak je to studium strašně těžké, jak se očekává hard-work na projektech každý týden, jak se tomu musíme úplně stoprocentně věnovat, atd. Dál nám vysvětlili, jak vlastně bude výuka vypadat. To už bylo tuším potom, co si interiérové architekty odvedla jina profesorka někam jinam a zůstalo nás tam odhadem asi sto architektů. Budeme rozděleni do čtyř skupin, A, B, C, D, zřejmě podle abecedy, ale kdo ví, a dvě skupiny budou pracovat v design studiu v pondělí a středy, druhé dvě v úterý a v pátky. Studio je vlastně takovej ateliér a práce v něm je evidentně zásadní a největší částí celé výuky a hodnocení. Pro představu jsme už rovnou dostali zadáno, co si máme přinýst příští týden právě na tyhle hodiny: kartónovou krabici, kus starého dřevěného nábytku, který můžeme zničit (protože ho zničíme) a cosi, co se mi vážně nepodařilo identifikovat. S tím pak budeme ve trojicích něco tvořit. Dále jsme dostali instrukce, které, když se mi podařilo doma s pomocí slovníku konečně rozluštit, popisují, jak máme zpracovat něco jako maltu a jak to máme pak použít při práci s něčím, co jsem úplně nepochopila, ale je možné, že to je ta třetí, neidentifikovatelná věc, co si máme na příští týden sehnat, takže tenhle návod s tím vším možná souvisí. A pak jsme ještě dostali seznam drawing materials, které budeme potřebovat, který se mi ale ani se slovníkem nepodařilo moc pochopit. Hádám přijdu do obchodu, ukážu to prodavačovi se slovy, že tohle všechno potřebuju a jestli by mi mohl pomoct to najít, a budu se modlit, aby to nestálo moc peněz. Nejdřív teda musím zjistit, kde se tu takový super profesionální výtvarný obchod nachází a vlastně ještě dřív by se hodilo vyzvědět, jestli všechny ty věci potřebujeme už příští týden, nebo ne.

No kromě téhle praktické části budou pak ve čtvrtek přednášky. Dopolední od deseti do jedný, to bude kulturní kontext a první semestr budeme dělat moderní architekturu. Odpolední blok pak bude technický. Na to jsem upřímně zvedavá, na tu techniku. On se ten profesor tvářil tak přívětivě a zdá se mi, že to může být hodně zajímavé a dost užitečné a jelikož o tom nic nevím, jsem na to zvědavá o to víc. Ve čtvrtek večer se pak pořádájí tzv. open lectures, které nejsou povinné a kam vždycky se pozve nějaký host z pole architektury a jelikož jsme v Londýně, můžou to být dost význační hosti! Z těch loňských jsem zaznamenala třeba Evu Jiřičnou. Takže to vychází tak, že budu mít dva dny studiových prací, jeden den přednášky a dva dny volna (kdy ale zřejmě budu pracovat jako divá na různých úkolech).

Po téhle úvodní sekci, která mě totálně vyděsila, se profesoři rozloučili a po chvíli, kdy jsme se bavili a čekali, co bude dál, si nás postupně rozebrali asi čtyři FANS, aby nás provedli po budově. Člověk se obecně neorientuje hned v novém a docela velkém prostoru, ale když se ho ještě část rekonstruuje, takže je zakrytá plachtama (přízemí de facto úplně celý, zbyly z něj jen úzké matoucí chodbičky), tak je nově příchozí ztracený úplně. Sice jsme dostali barevnou mapu s plánem toho, kdy co bude hotové, ale to vážně moc nepomohlo. Každopádně jsme to nějak prošli a rozhodli se, že ještě tu budovu obejdem, než jsme se rozešli na hodinku na oběd. Během téhle procházky se na mě v jednu chvíli usmála slečna stojící vedle mě, pozdravila, představila se a začala si se mnou povídat. Tím sem se i seznámila s další, se kterou se ta první seznámila tímhle způsobem chvíli před tím. Dali jsme to dohromady s mojim spolubydlícím a jinou slečnou, se kterou se začal bavit on, k tomu jsme ještě přibrali jednoho kluka a takhle v šesti jsme se vydali na oběd. Tohle seznamování je náhodou hrozně super a co jsem koukala, hodně lidí se tak nějak prostě začalo bavit s těma kolem sebe. Stačí se usmát a pozdravit, nebo se usmívat a trochu vetřít do konverzace, která zrovna vedle vás někde probíhá, a za pár minut už se znáte. Obzvlášť pokud to je trojice studentů, kterou jste potkali ráno cestou do školy na zastávce metra u vaší koleje, kde oni bydlí taky.

A pak následovalo ještě oficiální seznamovací kolo. Nejdřív jsme se teda znovu sešli v té velké místnosti a dostali tlustý, A4 manuál k životu na univerzitě. Je tam všechno. Jak probíhá výuka, jak funguje hodnocení, co dělat, když propadáte, co jsou studenští reprezentanti a jak se volí, jak je to s knihovnou a s rozvrhama a s nějakým online systémem, kam se můžete přihlásit, co dělat, když se vám nedaří, co dělat, když vás trápí nějaký neakademický problém, atd. Jen chce hodně síly a energie přečíst to a pochopit to. Každopádně potom jsme nějak utvořili skupiny asi po deseti, v rámci kterých jsme se měli představit a pak najít v tom manuálu nějaké odpovědi, které jsme si pak nahlas říkali. V tuhle chvíli už jsem věděla, že vedle Britů tam máme studenty například z Polska, Itálie, Francie, Turecka, Ruska, Litvy nebo Malajsie. To mi přijde hodně dobrý!

Poslední část pak byla přednáška/prezentace o tom, jak funguje knihovna a jakýsi ten online elektronický systém se školníma emailama a tak. To už ale bylo moc informací najednou a po jejím skončení všichni vypadali tak, že už moc nezvládli dávat pozor, natož něco pochopit (obzvlášť když je hrozně velká část knihovny pořád v přestavbě), a že jsou jenom hrozně šťastní, že můžou jít domů. Zítra nás čeká enrolement, neboli zápis, a pak nějaké další seznamování, jako ostatně po celý zbytek týdne. 

17/09/2012

Žádné komentáře:

Okomentovat